Як ФОПу (JDG) платити податки в Польщі в пару кліків
Відкрили чи хочете відкрити ФОП (JDG) в Польщі, але думаєте що це складно? Хочу на власному досвіді ведення JDG показати що це не так складно як більшість думає, і що податки можна платити за 10хв в місяць за пару кліків. Стаття розрахована більше на айті, або людей в кого декілька інвойсів в місяць.
Спочатку, як і всі, я теж хвилювався за юридичну сторону питання і вирішив доручити цю роботу бухгалтеру, але чим більше я занурювався в юридичні деталі, тим більше розумів що нічого складного немає. А халатна робота бухгалтерів, підштовхула мене взяти цю роботу в свою руки. В Польщі існують сервіси які допомагають автоматизувати ведення ФОП.
Наприклад:
1. Wfirma
2. Infakt
Обидва мають безкоштовний період, щоб зрозуміти чи зручно Вам користуватися сервісом.
Я розповім про перший, так як він має найбільший функціонал і максимальну автоматизацію. Але, справедливості заради, інтерфейс зручніше в інфакті, та й він трохи дешевше. Наприклад, інфакт коштує 15–25zl, а вфірма 49zl, або 59zl з консультаціями бухгалтера. Якщо ви хочете мати можливість подавати всі декларації з одного місця, то раджу зупинити свій вибір на першому сервісі. Так як Infakt, наприклад, тільки генерує файл для ZUS, але не відправляє його.
Також хотів би зауважити, що гайд універсальний, підходить більшості людям, але можуть бути індивідуальні моменти (наприклад, вже існуюча робота, отримання пенсії і таке інше). Якщо ви вважаєте що Ваш випадок може бути унікальним, можете написати мені і я спробую допомогти (емейл в кінці гайду).
Як налаштувати Wfirma
Це треба буде зробити один раз, після реєстрації. Тобто, перша оплата подактів, може зайняти більше ніж 10 хвилин. Але, це найскладніша частина.
Крок 0. Реєстрація. Бажано одразу ввести NIP, щоб сервіс підтягнув Ваші данні з реєстру.
Крок 1. Після реєстарції переходим в Налаштування (Ustawienia) і нам треба буде цей блок.
Крок 1.1. Podatki — Ogólne
В цьому вікні треба вибрати дату початку ведення JDG і з якого місяця ви хочете рахувати податки в системі. Хоч перший місяць роботи бухгалтерію вела стороння фірма, я всеодно вибрав “Miesiąc rozpoczęcia prowadzenia księgowości w systemie” такий самий як місяць реєстраці ФОП, щоб система максимально точно рахувала всі доходи. І, обов’язково, треба перенести руками ваші старі інвойси, якщо ви робили їх в іншому сервісі. Або, можна ввести попередній дохід в цій же формі нижче:
Номер рахунку підставиться автоматично.
Крок 1.2. Podatki — ZUS
Якщо ви тільки почали діяльність, то скоріше за все Ви маєте ульгу на старт. Це і треба вибрати в цьому вікні налаштувань. Рахунок теж підставляється автоматично. Але, можна перевірити на eskladka.
Крок 1.3. Podatki — Podatek dochodowy
Тут треба буде вибрати “Ewidencja Przychodów (ryczałt)”, якщо Ви вибрали цю систему оподаткування, а у вас скоріше за все ryczałt якщо Ви в айті і свій відсоток подохідного податку. Для розробників це 12% (більше кодів для айті тут, перевірити податок за кодом тут). А також вибрати Вашу податкову, її можна подивитися в biznes.gov.pl у pdf файлі першого вньоску який Ви робили при реєстрації.
Крок 1.4. Podatki — Podatek VAT
Цей пункт досить індивідуальний. Давайте розберемося. Якщо Ви працюєте з польскою фірмою (або з фізособами неважливо з якої країни), то Ви повинні платити VAT, але якщо Ваш дохід меньше ніж 200 000zl в рік, то ви звільнені від цього податку. Якщо Ви працюєте з фірмами з ЄС, то Ви повинні бути зареєстровані в VAT-UE що і треба вказати у цьому вікні. Якщо ж Ви працюєте з країнами які не входять в ЄС, то Ви взагалі можете нічого не вказувати.
А також, після налаштування, треба буде зверфікувати профіль (Weryfikacia), щоб користуватися підписом сервісу для автоматизації відправки декларацій.
Також раджу налаштувати дашборд, щоб було зручніше працювати в майбутньому.
Перейдемо до самого цікавого.
Як платити податки в Wfirma
Крок 1. Виставляємо нашу першу фактуру, яку потім ми будемо просто клонувати.
Функціонал виставлення фактури обширний, можна налаштувати мову, рахунок, валюту, дату продажі, термін оплати. Також можна додати і зберігти контрагента за NIP (повинно підтягнути данні з реєстру VAT UE). В налаштуваннях також можна налаштувати шаблон фактури. В цілому, цей крок досить індивідуальний. Єдине що, якщо це платіж від компанії з ЄС (але не Польщі), то в коментарях (Opis) треба додати текст “reverse charge” і у вкладці Księgowe вибрати Schemat księgowy -> Świadczenia usług w UE.
Крок 2. Коли гроші зайшли, вписуємо приход платежу. Натискаємо на фактуру в списку фактур на головній, переходимо на Płatności — Dodaj. Вибираємо суму і дату коли платіж зайшов на рахунок.
Крок 3. Розраховуємо подохідний податок (PIT).
На головній сторінці, якщо Ви правильно налаштували дашборд, у Вас буде така табличка. Нажимаємо PIT -> Wylicz
Місяць і рік (якщо в серпні, то за липень).
Тут залишаємо все так, воно візьме відсоток який вказаний у фактурі і в налаштуваннях. Якщо цікаво, що за 188.08zl, це 50% складок здровотних сплачених в ЗУС за попередній місяць, ця сума буде вирахувана з Вашого доходу і тим самим буде знижений трохи податок на доходи. В подальшому, після того як скінчиться ульга на старт, з доходу до оподаткування ще буде вираховуватися 100% складок сполечних, що дозволить ще більше знизити податок на дохід. Сервіс сам це рахує.
Крок 4. Вираховуємо ZUS.
Все на тому ж дашборді на головній сторінці (Start). Нажимаємо як і раніше ZUS -> Wylicz
Тут залишаємо все як є (в моєму випадку я плачу в серпні за липень):
Після цих кроків повинно вийти так:
Тепер залишилось подати декларації і сплатити податки.
Крок 5*. Крок не для всіх, а тільки для тих працює на замовника з ЄС. Генеруємо VAT UE декларацію. Натискаємо VAT UE -> Generuj.
Тут все залишаємо як є.
Крок 6*. Висилаємо декларації VAT UE. Якщо Вам треба відправляти VAT UE декларації, натискаємо VAT UE -> Wyślij. Якщо ні, то переходим на наступний крок.
Якщо Ви раніше зверифікували профіль, то у Вас повинен вже працювати підпис від wfirma. І можна просто відправляти в ужонд.
В залежності від дня тижня, це займає від пару хвилин, до наступного дня. Можна моніторити статус тут. Якщо зелений, то все добре і Ужонд отримав Вашу декларацію.
Крок 7. Відправляємо декларацію в ZUS.
Натискаємо ZUS DRA -> Wyślij.
І натискаємо Zleć do podpisu s wysyłki.
Так само, можна перевірити чи висилка пройшла успішно. І раджу це робити.
З цієї ж сторінки можна відправити декларацію до ZUS, якщо Вам так зручніше:
Крок 8. Так, декларації відправлені. Тепер можна платити. На головній сторінці, якщо Ви все зробили успішно, з’явилися суми податків і кнопки Zapłać.
Натискаємо по черзі на них і платимо. Комісія складає всього 1zl з платежу.
На цьому все. Делкрацію подані, податки сплачені. Перший раз може бути складно і довго, потім це буде займати лічені хвилин.
Але, хотів би написати ще пару нюансів.
1. Курсові різниці. Якщо дата продажі (виставляється у фатурі) і дата оплати відрізняється, що частіше всього відбувається, так як якщо послуги надаються по безстроковому контракту, то дата продажі це останній робочий день місяця. В такому випадку, треба враховувати курсову різницю. Wfirma це також вміє, в налаштуванях треба увімкнути таку опцію (Podatki — Funkcje księgowe):
Після цього, якщо дата продажі і дата зарахування оплати (Płatności) буде відрізнятися, треба зайти в Różnice kursowe — Od przychodów і, якщо є платежі на які треба виставити DW, вибираєте їх і натискаєте Wystaw DW:
Все, курсова різниця порахована і буде враховуватися при вираховуванні податку на дохід.
2. Для тих хто працює на Upwork, наприклад, треба сплачувати VAT на імпорт (комісії біржі, коннекти). Для цього є декларація VAT 9M, і велика перевага цього сервісу, що він вміє її генерувати і відправляти. Більшість сервісів не вміють.
3. Якщо Ви працюєте з фіз особами, наприклад, на тому ж Upwork, то місце надання послуг буде Польща. А отже виникає обов’язок платити VAT. Але, пам’ятаємо що до 200 000zl в рік ми не платимо його (ліміт рахується тільки з платежів від польських фірм чи фіз осіб). Тому, у фактурах треба замість “reverse charge” як ми писали, писати: “Podstawa zwolnienia z podatku VAT (w związku ze stawką VAT zw.): Zwolnienie ze względu na nieprzekroczenie 200 000 PLN obrotu (art. 113 ust 1 i 9 ustawy o VAT).”
UPDATE: 26.11.2023
Перехід з Ulga na start на Obniżone składki через 6 місяців.
Якщо ви розпочали свій бізнес першого числа місяця, то в цьому випадку пільга діятиме протягом 6 місяців, включно з місяцем, у якому було зареєстровано бізнес.
У разі, якщо бізнес було зареєстровано не першим числом місяця, то пільга діятиме 6 повних місяців + неповний місяць, у якому було зареєстровано бізнес. Але в будь якому випадку, wfirma попередить Вас про те що треба зробити перехід.
Найкращий гайд по переходу можна почитати тут: https://sobolevbel.github.io/jdg/zus_obnizone_skladki/
Але, wfirma дозволяє зробити перехід прямо з системи, і подати всі декларації через них. Я так не робив, але можливість є:
Так, ви подали декларації в ZUS, у вас їх прийняли. Тепер треба зробити так, щоб wfirma розуміла що ж Вам тепер рахувати.
Заходимо в Налаштування (Ustawienia) — Podatki — ZUS.
І тут змінюємо Tylko zdrowotne — 6-miesięczna ulga na start на 2 letni preferencyjny ZUS. Або, якщо ви працюєте по умові/отримуєте пенсію і маєте ФОП, і на попередньому етапі правильно подали декларацію де вказали це, то ви частково звільнені від оплати складок, тому варто обрати Tylko zdrowotne — 2 letni preferencyjny ZUS.
Якщо вибрали dobrowolne chorobowe при подачі заявки в ZUS, треба виставити його теж. В мене стоїть Nie, бо я не бачу в ньому сенсу і не вибирав його раніше.
На цьому перехід закінчений, з наступного місяця відрахування в ZUS повинні стати більше (niestety).
Є гарне відео з поясненнями про ZUS:
Стаття буде доповнюватися, буду вдячний за фідбек.
Якщо у вас залишилися питання, залюбки допоможу, якщо це буде в моїх силах. Пишіть на пошту: konark666@gmail.com
Оновлення гайду було 04.10.2024